Współczynnik temperatury barwy
(Correlated Color Temperature – CCT)

Współczynnik temperatury barwy mierzony w stopniach Kelwina, lub prościej, temperatura barwy, to naukowa skala opisująca, jak „ciepłe” bądź „zimne”  jest źródło światła. Skala bazuje na kolorze światła emitowanego przez konwencjonalne żarówki żarowe.

Gdy rozgrzejemy kawałek metalu ( teoretyczne ciało czarne absorbujące całkowicie światło) zmienia on kolor z czerwonego na pomarańczowy następnie żółty, biały, aż do niebiesko – białego. Kolor światła emitowany przez ten żarzący się obiekt jest zależny tylko od temperatury. Ta zależność została wykorzystana w określeniu koloru światła, jako temperatura barwy światła.

Gdy mówimy, że lampa ma temperaturę barwy światła równą 3000K znaczy to, że żarzący się metal w temperaturze 3000 Kelwinów wytwarza światło o tym samym kolorze, co lampa. Gdyby  metal został rozgrzany do temperatury 4100 Kelwinów, generowałby jaśniejszy, dużo bardziej zbliżony do białego kolor światła.  Bezpośrednie światło słoneczne odpowiada temperaturze 5300K. W bezchmurny dzień ma ono domieszany kolor niebieski pochodzący z koloru  nieba i odpowiada temperaturze 6000K lub więcej.

W Typowej żarówce żarowej, żarnik w trakcie świecenia ma temperaturę 2700 K i dlatego temperaturę barwy równą 2700 K.