Ledy emitują światło w określonym kierunku, podczas gdy żarówki i świetlówki emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach.  Dla aplikacji oświetleniowych w których wykorzystuje się kierunkowe światło, LEDy są zdecydowanie bardziej efektywnym i energooszczędnym rozwiązaniem.
Przykładowo, żarówka lub świetlówka kompaktowa (CFL) użyta w lampie zabudowanej w suficie będzie marnowała ok. połowy emitowanego światła. W przypadku użycia lampy LED zabudowanej w suficie, emituje ona światło tylko w kierunku w którym jest ono potrzebne, czyli pomieszczeniu poniżej lampy.

Żarówka wytwarza światło poprzez przewodzenie prądu w metalowym żarniku, który rozgrzewa się do tak wysokiej temperatury, że aż zaczyna świecić. Żarówki emitują 90% zużywanej energii elektrycznej w postaci ciepła.

W świetlówkach prąd przepływa przez rurkę / tubę zawierającą różnego rodzaju gazy. Ta reakcja powoduje emisje promieniowania ultrafioletowego (UV), które zostaje zamienione na białe, widzialne światło, poprzez fluorescencyjną powłokę (zwaną fosforem), znajdująca się na wewnętrznych ściankach rurki. Świetlówki emitują około 80 % zużywanej energii elektrycznej, jako ciepło.

 

Lampy LED  używają diod emitujących światło (LED) do produkcji światła w bardzo efektywny sposób. Ruch elektronów w strukturze półprzewodnika powoduje emisję światła w niewielkich elementach elektronicznych znanych jako LEDy. Niewielka ilość ciepła, która wytwarza się w strukturze diody, jest wyprowadzana z tyłu półprzewodnika do radiatora.

 

Dobrze zaprojektowane oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne, trwałe, wszechstronne i dłużej działające w porównaniu z żarówkami i świetlówkami.